Elektromobilna transformacja sektora transportu w Polsce nabiera tempa. Przekonują się do niej także przedsiębiorcy, którzy coraz śmielej włączają do swoich flot pojazdy zelektryfikowane (hybrydy MHEV, FHEV, PHEV) i bezemisyjne (BEV). Elektryfikacja flot jest nieunikniona, a wzrost popularności pojazdów z alternatywnym napędem w biznesie jest wynikiem zarówno wymiernych korzyści użytkowych, jak i finansowych. Przyjrzyjmy się im bliżej.
SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY W FIRMIE – LEPSZY OD KONWENCJONALNEGO
Jeszcze kilka lat temu samochody elektryczne były uważane za nowinkę technologiczną, która raczej nie ma szans się przyjąć. Jednak postępy w technologii zwiększyły zasięg i skróciły czas ładowania oraz podniosły świadomość korzyści płynących z mobilności elektrycznej, do tego stopnia, że jest to obecnie globalna rewolucja. Dzięki coraz większej liczbie zelektryfikowanych modeli samochodów osobowych, a także dostawczych oraz dotacjom na elektryfikację, kierunek logistyki miejskiej jest całkowicie zeroemisyjny.
Warto jednak zauważyć, że w trakcie obecnej transformacji energetycznej wiele firm wprowadziło już na rynek pojazdy w pełni elektryczne, zwane akumulatorowymi (BEV), które przynoszą wiele wymiernych korzyści. Wprowadzenie pojazdów elektrycznych jako transportu firmowego przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne i operacyjne, ale także wizerunkowe. Uzupełniając swoją flotę o pojazdy zeroemisyjne, firma, która zdecydowała się na taką inwestycję, pozycjonuje się jako przedsiębiorstwo wspierające rozwój ekologicznego transportu i dbające o ochronę środowiska. Z perspektywy przedsiębiorcy liczy się jednak rachunek ekonomiczny.
DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ?
W raporcie Fleet Barometer 2021 Fleet Manager przewiduje, że do 2023 roku 28% samochodów osobowych i 25% samochodów dostawczych we flotach będzie BEV, czyli pojazdami w pełni elektrycznymi. W firmach dążenie do zmian flotowych wynika ze względów praktycznych. Najważniejsza jest redukcja kosztów paliwa, następnie względy ekologiczne, poprawa wizerunku firmy, a w przypadku samochodów dostawczych – całkowity koszt posiadania (TCO). W ramach projektu Flota z Energią Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przeanalizowało całkowity koszt posiadania (TCO) elektrycznych pojazdów dostawczych i konwencjonalnych pojazdów dostawczych, uwzględniając warunki flotowe i porównując je w warunkach rzeczywistych. Wyniki pokazały, że elektryczne samochody dostawcze, które najbardziej oszczędzają na kosztach eksploatacji, są najlepszymi pojazdami do użytku w obszarach miejskich. Największą różnicę w koszcie za przejechaną milę między pojazdami elektrycznymi a spalinowymi stwierdzono na obszarach miejskich i wyraźnie na korzyść pojazdów elektrycznych.
SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY W FIRMIE – DLACZEGO WARTO SIĘ PRZESIĄŚĆ
Automatyczna skrzynia biegów, dynamiczne przyspieszenie i niski poziom hałasu to tylko niektóre z zalet pojazdów z zerową emisją. Prostsza konstrukcja pojazdów elektrycznych w porównaniu z pojazdami z silnikiem spalinowym może znacznie obniżyć cykliczne koszty eksploatacji. To kolejna zaleta wprowadzenia pojazdów elektrycznych w firmie. Ponadto kierowcy pojazdów elektrycznych mogą skorzystać z kilku zachęt, które nie wpływają na kalkulację TCO, ale mają wyraźny wpływ na wydajność pojazdu. Są to np. jazda po pasach dla autobusów, bezpłatne parkowanie na płatnych parkingach w centrach miast czy prawo do nieograniczonego wjazdu w strefy czystego ruchu. Kolejnym powodem wprowadzenia pojazdów elektrycznych są względy komfortu, dzięki którym pracownicy mogą cieszyć się cichą i płynną jazdą za kierownicą pojazdu elektrycznego. Ustawa wprowadza zachęty do zwiększenia sprzedaży samochodów elektrycznych w postaci niższych podatków, dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych (NFOŚiGW) oraz niższej akcyzy, a jej celem jest elektryfikacja floty samochodowej w Polsce do 2025 roku. Wszystko to sprawia, że samochody elektryczne już teraz są atrakcyjną i ekonomicznie uzasadnioną opcją dla wielu przedsiębiorstw.
ELEKTRYFIKACJA FLOTY SIĘ OPŁACA
Dzięki zerowej emisji dwutlenku węgla i cząstek stałych oraz niskiemu poziomowi hałasu, pojazdy elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla mobilności miejskiej i są już szeroko stosowane w transporcie publicznym. Firmy taksówkowe, firmy zarządzające pojazdami oraz firmy, które zainwestowały w pojazdy elektryczne, mogą z powodzeniem „przesiąść się” na pojazdy elektryczne, zwłaszcza jeśli jeżdżą na stałych trasach. Technologie pojazdów zeroemisyjnych stale się rozwijają, ale już teraz warto wprowadzić je do firmowych flot. Zalety elektryfikacji pojazdów to.
– Niższe koszty eksploatacji i konserwacji,
– Łatwiejsze i tańsze serwisowanie,
– Zwiększona amortyzacja, zwolnienie z akcyzy,
– Poprawa wizerunku firmy,
– Komfort i łatwość obsługi, zwłaszcza w środowisku miejskim.
ROZBUDOWA INFRASTRUKTURY ŁADOWANIA DLA POJAZDÓW
Przedstawiciele firm uważają, że największą przeszkodą w przejściu na mobilność elektryczną jest ograniczona infrastruktura ładowania. Można jednak założyć, że w najbliższym czasie stanie się to jeszcze bardziej dostępne, ponieważ w Polsce codziennie powstaje kilka nowych punktów ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych PHEV. Według prognozy Polish EV Outlook 2021, do 2025 roku w Polsce będzie około 43 000 publicznie dostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, a w zakresie infrastruktury prywatnej PSPA szacuje potencjał Polski na 115 000 punktów. Według tegorocznego raportu PSPA, do 2025 roku sieć publicznych punktów ładowania powiększy się o 684% (w porównaniu do 2021 roku). Rozbudowie sieci punktów ładowania (zarówno publicznych, jak i niepublicznych) sprzyjać będą systemy dopłat do ich budowy oraz szereg regulacji ułatwiających ich instalację i późniejszą eksploatację.
PRZYSZŁOŚĆ ELEKTRYFIKACJI FLOTY SAMOCHODOWEJ W FIRMACH
Elektryfikacja floty firmy niesie ze sobą wiele korzyści. Obecnie jednak dobrze znany rynek pojazdów elektrycznych koncentruje się w centrach miejskich — ponad połowa (52,2%) flot pojazdów PHEV i BEV jest skoncentrowana w miastach z ponad 300 000 pojazdów. Mieszkaniec. Biorąc jednak pod uwagę, że rozwój branży pojazdów elektrycznych jest jednym z priorytetów obecnej polityki gospodarczej, infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych przestanie stanowić przeszkodę i stanie się bardziej intensywna, co z pewnością wpłynie na decyzje zakupowe przedsiębiorców, a więc elektryfikacja floty firmy, bez względu na to, gdzie prowadzisz działalność.