Energa Obrót wprowadza usługę kalkulacji śladu węglowego dla firm

5 czerwca, 2024

W ramach strategii zgodnej z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi redukcji emisji gazów cieplarnianych należąca do Grupy Orlen spółka Energa Obrót wprowadza usługę kalkulacji śladu węglowego dla klientów biznesowych.

Od tego roku duże przedsiębiorstwa muszą przygotowywać raporty uwzględniające obszar ESG (Environmental, Social, Governence). Elementem takiego raportu jest obliczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa.

Jeden z największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce wzbogaca ofertę o kompleksowe rozwiązania wspierające firmy w redukcji emisji.

Jak obliczyć ślad węglowy

Na podstawie danych od klienta oraz wizji lokalnej identyfikuje się następujące źródła emisji:

  • bezpośrednie, wynikające z wytwarzania energii,
  • pośrednie, związane z zakupioną energią elektryczną,
  • pośrednie, dotyczące działalności organizacji, gdy emisja spalin następuje poza nią.

Następnie, przeprowadzane są obliczenia emisji za wybrany rok zgodnie z przygotowaną wcześniej metodyką, która opiera się na Protokole Gazów Cieplarnianych (Greenhouse Gas Protocol, GHG). GHG stanowi zestaw kompleksowych i standaryzowanych działań do pomiaru, zarządzania i raportowania śladu węglowego.

„To usługa doradcza, która krok po kroku pokazuje, jak zredukować emisje w organizacjach. Nasze rozwiązanie pomaga firmom prowadzić działalność zgodnie z wartościami proekologicznymi oraz wspiera proces transformacji energetycznej naszych klientów,” wyjaśnia Aleksander Chołodnicki, dyrektor Departamentu Marketingu i Produktów w Enerdze Obrocie.

W ramach usługi kalkulacji śladu węglowego, klient otrzyma szczegółowy raport dotyczący emisji siedmiu gazów cieplarnianych (w przeliczeniu na ekwiwalent CO2) związanych z ich działalnością. Usługa nie ogranicza się jedynie do diagnozy – raport będzie zawierał konkretne propozycje sposobów redukcji emisji, takie jak budowa instalacji OZE, termomodernizacja, odzyskiwanie energii, modernizacja lub wymiana energochłonnych maszyn i urządzeń, czy modernizacja oświetlenia.

Aleksander Chołodnicki zauważa, że nowym produktem Energi Obrotu mogą być zainteresowane nie tylko firmy, których klienci lub interesariusze wymagają informacji o śladzie węglowym, ale także duże spółki publiczne zobowiązane do raportowania. Oferta może również przyciągnąć organizacje, które przykładają wagę do działań w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu lub spełniających wymagania obszaru ESG.

Połowa energii z OZE

Energa Obrót koncentruje się na handlu energią elektryczną na rynku odbiorców indywidualnych, biznesowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji budżetowych. Obsługuje ponad 3,3 miliona klientów, a niemal połowa sprzedawanej przez nią energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Energa Obrót rozwija usługi i technologie związane z zieloną energią, takie jak instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, a teraz oferuje także usługę kalkulacji śladu węglowego.

44% mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE), co jest zgodne ze strategią Grupy Orlen, ukierunkowaną na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Energa ma również silny i stabilny sektor dystrybucji. Działa na północy i w centrum Polski, obejmując województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

Sieć dystrybucyjna Energi składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tysięcy km i obejmuje obszar około 75 tysięcy km², co stanowi jedną czwartą powierzchni kraju. W 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej wynosi 46%, a niemal połowa energii sprzedawanej klientom pochodzi z odnawialnych źródeł.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy