Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego

25 października, 2022

Pojazdy elektryczne to przyszłość przemysłu motoryzacyjnego, ponieważ oferują wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i użytkowników. Szybko rozwijająca się infrastruktura ładowania sprawia, że ​​korzystanie z pojazdów elektrycznych staje się coraz wygodniejsze. Nawet w naszym kraju Polska jest jeszcze na wczesnym etapie tych inwestycji. W przypadku wycieczek po mieście wystarczy ładowanie ze stacji AC (takiej jak wallbox) w domu lub w pracy. Choć coraz więcej kierowców kupuje samochody elektryczne, wciąż są tacy, którzy są bardzo sceptyczni wobec tej wizji. Najczęstszym argumentem jest to, że korzystanie z pojazdów elektrycznych jest drogie, a same pojazdy niepraktyczne. W tym artykule zastanowimy się, kto ma rację i odpowiemy na następujące pytania: Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?

Elektromobilność a środowisko

  • Ekologia to ważna i oczywista zaleta korzystania z pojazdów elektrycznych. Prowadzenie elektryka nie powoduje emisji dwutlenku węgla ani innych wysoce szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie, węglowodory, tlenki azotu i siarki. Zmniejszenie liczby pojazdów z silnikami spalinowymi znacznie poprawiłoby jakość powietrza, zwłaszcza w obszarach metropolitalnych.
  • Auta elektryczne są bezgłośne, co również jest problemem dużego miasta.
  • Może być ładowany energią ze źródeł odnawialnych, takich jak domowe turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ Twoja jazda ma niewielki wpływ na planetę i emisję dwutlenku węgla.
  • Warto również wspomnieć, że samochody z wysokiej jakości akumulatorami mają dłuższą żywotność i zmniejszają ilość elektrośmieci.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Odpowiedź na zapytanie zależy od tego, kiedy i jak ładujemy auto elektryczne. W przypadku korzystania ze stacji szybkiego ładowania DC stawka za kWh wyniesie średnio 2 zł – w zależności od szybkości stacji, operatora i planu. To znaczy, że koszt ładowania samochodu elektrycznego o pojemności 60 kWh to średnio 120 zł za przejechanie np. 400 km.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu jest znacznie niższy. Zakładając, że płacisz sprzedawcy energii 0,62 zł za kWh, to naładowanie samochodu o pojemności 60 kWh wyniesie Cię 37 zł. Porównując to z klasycznym samochodem, spalającym około 7 litrów benzyny na 100 km, rachunek jest prosty. Poruszanie się samochodem elektrycznym jest średnio 1,6 razy tańsze, zakładając ładowanie na szybkich stacjach DC i aż o 5 razy tańsze, gdy korzystamy z domowej stacji ładowania.

Samochody elektryczne mogą zaoszczędzić tysiące złotych rocznie w porównaniu z samochodami z silnikiem spalinowym, a stanowią znaczącą inwestycję. Czy przy obecnym stanie technologii i infrastruktury samochody elektryczne są odpowiednie dla każdego? Niewątpliwie tak.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy