Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

22 lipca, 2022

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Coraz więcej klientów zainteresowanych jest kupnem stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Posiadając samochód elektryczny najwygodniej baterie samochodu elektrycznego ładować we własnym obiekcie. W przypadku ładowania samochodu w domowej stacji, tzw. AC. trzeba się liczyć, że moc nie powala na kolana. Możemy wyróżnić kilka sposobów na ładowanie akumulatorów w samochodzie elektrycznym, a mianowicie:

  1. Samochód elektryczny można naładować w domu ze zwykłego gniazdka, w którym płynie prąd przemienny o napięciu 230V i natężeniu 16A. W przeliczeniu jest to ok. 2-2,3kW na godzinę. Przykładem może być Nissan Leaf o pojemności akumulatora 40 kWh, który potrzebuje 21 godzin do pełnego naładowania. Nie należy to do najkrótszego czasu ładowania.
  2. Drugim sposobem na naładowanie samochodu elektrycznego, jest wykorzystanie tzw. ładowania typu wallbox. Ładowarka montowana jest na ścianie . W owym przypadku moc ładowania zwiększa się do 7,2 kW. Takie domowe stacje oferują moc ładowania nawet do 22 kW. Ładowania typu wallbox są wygodne i opłacalne. Sposobem na zmniejszenia kosztów ładowania, to nic innego jak zamontowanie dodatkowe licznika, który umożliwia korzystanie z taryfy nocnej.
  3. Najszybszym a zarazem najdroższym sposobem na ładowanie samochodu elektrycznego, to korzystanie ze stacji szybkiego ładowania. Na takich stacjach wykorzystywany jest prąd stały tzw. DC i moc takich ładowarek zaczyna się od 25 kw do 150 kw. Trzeba jednak liczyć się z kosztami w tego typu stacjach ładowania. Przeliczając to na czas ładowania, to naładowanie akumulatora elektrycznego potrwać może nawet 20-30 minut.

Czas ładowania akumulatorów zależy od ich pojemności akumulatora i prądu ładowania. W zależności od tego, gdzie i ile ładujemy, to czas pełnego ładowania zająć może godzinę, noc lub nawet dzień. Czas ładowania zależy od typu ładowarki, której używamy.

Jesteśmy przyzwyczajeni do kilkuminutowego tankowania na stacji benzynowej. To prawda, ale w przypadku pojazdów elektrycznych możliwości jest więcej. Gdy nie mamy czasu, możemy korzystać z szybkich punktów ładowania. Do szybkiego ładowania używamy innej wtyczki, trzeba jednak mieć na uwadze, że szybkie stacje do najtańszych nie należą. Gdy mamy więcej czasu, wystarczy na noc podłączyć pojazd elektryczny do domowego gniazdka.

Podsumowanie na przykładzie Nissana Leaf, kóry ma pojemność akumulatora 40 kWh

  • ładując Nissana Leaf w domu z gniazdka 230 V pełne naładowanie zajmie nam 21 godzin;
  • korzystając z ładowarki 3,6 kW (32 A) 0-100 proc. – pełne naładowanie wyniesie 13 godzin;
  • korzystając z ładowarki 6,6 kW (32 A) 0-100 proc. – czas ładowania wyniesie 7,5 godziny;
  • ładując szybką ładowarką 50 kW 20-80 proc. – czas ładowania ok. 40-60 minut.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy