Koniec ulgi podatkowej na kotły gazowe i olejowe

14 listopada, 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wycofać możliwość uzyskania ulgi i premii termomodernizacyjnej na zakup oraz instalację kotłów gazowych i olejowych. Jest to jeden z pierwszych kroków związanych z wdrażaniem unijnej dyrektywy EPBD, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do rezygnacji z publicznego wsparcia dla urządzeń grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi.

Ulga termomodernizacyjna pozwala właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych na odliczenie od podstawy podatku wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi związane z realizacją działań termomodernizacyjnych. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł i dotyczy urządzeń oraz usług ujętych w specjalnym rozporządzeniu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zamierza teraz zaktualizować listę materiałów i urządzeń objętych ulgą, usuwając z niej kotły gazowe i olejowe.

Koniec ulgi i premii termomodernizacyjnej

Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewiduje usunięcie możliwości korzystania z ulgi termomodernizacyjnej na zakup, montaż i podłączenie kotłów olejowych oraz gazowych. Dodatkowo, planowane przepisy mają znieść możliwość uzyskania premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji kotłów olejowych, gazowych, zbiorników na gaz lub olej oraz przyłączy do sieci gazowej.

Resort uzasadnia swoje propozycje zapisami unijnej dyrektywy EPBD, która wymaga, by od początku 2025 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zaprzestały oferowania wsparcia finansowego na instalację indywidualnych kotłów opalanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem urządzeń objętych pomocą przed tym terminem.

Ulga termomodernizacyjna na przyłączenie do sieci, ale tylko ciepłowniczej

Dotychczasowy wykaz materiałów budowlanych i urządzeń objętych ulgą termomodernizacyjną, zawarty w załączniku do rozporządzenia, obejmował koszty „przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej”. W nowym projekcie rozporządzenia Ministerstwo Rozwoju zaproponowało zmianę tego zapisu. Katalog usług został doprecyzowany i poszerzony o możliwość wykonania przyłącza do sieci ciepłowniczej, natomiast wykluczono przyłącza do sieci gazowej, zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy EPBD.

Ulga na magazyny energii i turbiny wiatrowe

W najnowszym projekcie rozporządzenia dotyczącym ulgi termomodernizacyjnej Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje doprecyzować zasady rozliczania wydatków na domowe magazyny energii.

Dotychczas organy podatkowe uznawały, że koszty związane z magazynem energii można uwzględnić w uldze, pod warunkiem że urządzenie było elementem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu większość właścicieli magazynów energii mogła korzystać z ulgi, ponieważ takie urządzenia są zazwyczaj używane przez osoby posiadające również instalację fotowoltaiczną.

Obecne przepisy jednak nie pozwalały na objęcie ulgą magazynów energii, które nie były osprzętem instalacji fotowoltaicznej. Projekt nowego rozporządzenia ma to zmienić, rozszerzając ulgę termomodernizacyjną także na takie magazyny. Dodatkowo, ulga ma objąć inny rodzaj urządzeń służących produkcji energii przez prosumentów, takich jak mikroelektrownie wiatrowe.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy