Kontrole pomp ciepła: sprawdzą parametry i czy są produkowane w Polsce

18 stycznia, 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) kategorycznie zaprzeczył szerzącym się dezinformacjom dotyczącym inspekcji pomp ciepła w domach użytkowników. Pomimo tego, urzędnicy ogłosili plan szczegółowego przeanalizowania parametrów jakościowych pomp ciepła, które są podawane w dokumentach, takich jak karty energetyczne, przez producentów i importerów tych urządzeń. Zalecono klientom wybieranie sprawdzonych urządzeń, wyprodukowanych w Polsce i poddanych badaniom w certyfikowanych laboratoriach, jako pewnego rozwiązania gwarantującego jakość.

Pod koniec poprzedniego roku, branżowe serwisy i ogólnokrajowe portale zalały artykuły o clickbaitowych tytułach, takich jak „Przygotuj się na kontrole pomp ciepła”, „Rząd wkracza przeciwko użytkownikom pomp ciepła”, „Rozpoczynają się masowe kontrole pomp ciepła w domach”, które wprowadziły użytkowników posiadających te urządzenia grzewcze w niepotrzebny niepokój. Te informacje miały na celu rozpowszechnienie tezy, jakoby NFOŚ planował przeprowadzać inspekcje zainstalowanych pomp ciepła, a nawet odebrać dotacje przyznane w ramach programu Czyste Powietrze w niektórych przypadkach.

Urzędnicy zdementowali nieprawdziwe informacje, podając, że nie prowadzą takich kontroli, a weryfikacji może zostać poddana cała inwestycja pod kątem realizacji jej zgodnie z umową o dofinansowanie, w tym czy dofinansowane urządzenia są zainstalowane w budynku i czy spełniają wymogi programu.

Uderzenie w nieuczciwych importerów i dostawców pomp ciepła

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ogłosił plany przeprowadzenia kontroli jakości pomp ciepła, reagując na liczne skargi, których było kilkadziesiąt w 2023 roku, skierowanych przeciwko firmom zajmującym się sprzedażą i montażem tych urządzeń. Skarżący klienci głównie wskazywali na niezgodność parametrów pomp ciepła z deklaracjami importera lub producenta. Większość skarg dotyczyła urządzeń sprowadzanych z Azji, a także tych, które podszywają się pod polskie, choć w rzeczywistości są produkowane w Chinach i masowo importowane do Polski.

Głównym zarzutem wobec nieuczciwych importerów jest wprowadzanie klientów w błąd. Często reklamowane jako energooszczędne i o klasie A+++ / A+++, pompy ciepła nie spełniają rzeczywistych norm ekonomicznych. UOKiK zapowiedział szczegółowe kontrole, skupiając się jednak wyłącznie na firmach zajmujących się importem i sprzedażą pomp ciepła. Urzędnicy mają zamiar dokładnie porównać informacje dotyczące parametrów urządzeń z ich rzeczywistą jakością i efektywnością.

Uszczelnienie listy ZUM Czyste Powietrze jeszcze w styczniu 2024?

NFOŚ ogłosił prace nad finalizacją listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), obejmującej m.in. pompy ciepła. Urzędnicy zapowiedzieli wprowadzenie systemu weryfikacji pomp ciepła, który ma zwiększyć bezpieczeństwo zakupu i montażu urządzeń z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze. Po wdrożeniu tego systemu beneficjenci będą mogli wybierać spośród urządzeń umieszczonych na liście ZUM, których jakość zostanie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium.

Urzędnicy przyznają, że nawet do 50% pomp ciepła w Polsce może nie spełnić oczekiwań jakościowych, zwłaszcza jeśli chodzi o parametry deklarowane przez producenta/importera. Obecnie tylko niewiele pomp ciepła na polskim rynku posiada potwierdzone parametry techniczne przez akredytowane laboratoria Unii Europejskiej. Trwają intensywne konsultacje mające na celu opracowanie rozwiązań, które pozwolą przyznawać dotacje w rządowych programach tylko dla urządzeń spełniających najwyższe standardy jakości, potwierdzone niezależnymi badaniami.

Chińska produkcja masowa kontra polscy producenci pomp ciepła

Zaniepokojenie urzędników wzbudziła masowa produkcja chińska oraz nieuczciwe praktyki niektórych firm, które sprowadzają azjatycki sprzęt i sprzedają go pod przykrywką „polskiego”. Równocześnie producenci polskich pomp ciepła zaczęli akcentować, że ich urządzenia przeszły pomyślne testy w akredytowanych laboratoriach. Przykładem jest firma JBG-2, krajowy producent pomp ciepła, posiadający dwie nowoczesne fabryki na Śląsku.

JBG-2 czerpie z ponad trzydziestoletniego doświadczenia w produkcji profesjonalnych urządzeń chłodniczych dla sektora handlu i gastronomii, a od kilku lat aktywnie rozwija markę polskich pomp ciepła JBG HT. Urządzenia wyprodukowane przez JBG-2 zostały poddane testom w renomowanych laboratoriach, w tym niemieckim HLK Uni Stuttgart oraz Strojírenský zkušební ústav w czeskim Brnie.

Certyfikowane pompy ciepła z Polski

Przeprowadzone audyty i testy wykazały, że pompy ciepła JBG HT plasują się w czołówce pod względem energooszczędności. W obu warunkach zasilania – przy temperaturze 35 i 55 stopni Celsjusza – urządzenia te osiągnęły klasę energetyczną A+++. Dodatkowo, potwierdzeniem krajowej produkcji i zgodności z europejskimi normami jest uzyskanie certyfikatu KEYMARK przez JBG HT. Warto zauważyć, że JBG-2 jest jedynym producentem oferującym inwerterową pompę ciepła na propan, wyprodukowaną w Polsce i posiadającą certyfikat Keymark.

Pompy ciepła JBG HT są również obecne na listach ZUM Czyste Powietrze w Polsce i BAFA w Niemczech. Dzięki obecności na tych zestawieniach, klienci decydujący się na polskie pompy ciepła JBG HT mają pewność, że wybierają produkt najwyższej jakości i mogą otrzymać większe dotacje z rządowych programów wsparcia.

Dodatkowym atutem polskiego producenta jest dostępność fabrycznego serwisu, co dodatkowo zwiększa pewność klienta co do jakości i efektywności użytkowanego urządzenia na przestrzeni lat. W przypadku sprzętu o nieznanej genezie nie zawsze można być równie pewnym tych kwestii. W obliczu wyzwań związanych z jakością i zgodnością z unijnymi standardami, rynek pomp ciepła stwarza klientom dodatkowe narzędzia do weryfikacji jakości oferowanych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pompy ciepła w 2024 roku

Stojąc przed wyborem pompy ciepła, urządzenia grzewczego dla naszego domu na lata, warto sprawdzić:

  • czy producent rzeczywiście swoje urządzenia produkuje w naszym kraju, czy jedynie nakleja logotyp na sprzęt wyprodukowany masowo w Azji,
  • czy producent posiada na pompy ciepła certyfikaty europejskie, jak KEYMARK, oraz czy jego urządzenia widnieją na listach potwierdzających jakość i wysokie parametry, takich jak ZUM Czyste Powietrze czy BAFA,
  • czy parametry energooszczędności na etykietach energetycznych pomp ciepła są tożsame z badaniami sprzętu przeprowadzonymi przez certyfikowane, europejskie laboratoria.

Wybierając pompę ciepła spełniającą powyższe wymogi, klient zyskuje pewność, że jego urządzenie wyprodukowano zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami, a dzięki temu jest energooszczędne, przyjazne środowisku i posłuży przez lata.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy