Prezes URE ogłosił pierwszą aukcję na premię dla kogeneracji

17 stycznia, 2023

Pierwsza z czterech planowanych na ten rok sesji aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji odbędzie się na początku marca br. Wsparcie przewidziane do rozdysponowania w ramach marcowej edycji wynosi nieco ponad 7,7 mld zł.

Od 1 do 3 marca br. trwać będzie sesja aukcji ACHP/1/2023 dla jednostek wytwarzających ciepło i energię elektryczną – CHP (Combined Heat and Power). Premią może zostać objęta sprzedaż prawie 30 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji.

Wysokość premii oraz ilość energii elektrycznej przewidzianej do sprzedaży uwzględnia nie tylko wartości określone na rok 2023 w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 24 października 2022 roku, ale też niewykorzystaną ilość i wartość z aukcji przeprowadzonych w 2022 roku.

Aukcyjny system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW.

Cena jednostki kogeneracji

Zgodnie z rozporządzeniem z 24 października 2022 roku w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2023 cena referencyjna dla nowej jednostki kogeneracji opalanej paliwem gazowym wynosi 390,83 zł/MWh i jest prawie o 70 zł wyższa niż w ubiegłym roku.

Oferty w aukcji należy przygotować, korzystając z formularza oferty opublikowanego na stronie URE.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy