Stacje ładowania AC vs DC - co wybrać?

20 grudnia, 2022

W obliczu nieuchronnych podwyżek cen energii właściciele aut elektrycznych i hybryd typu plug-in stoją przed dylematem czy eksploatacja aut nisko- i bezemisyjnych będzie się opłacać?  Eksperci PowerOn podpowiadają, co zrobić, aby zniwelować wpływ rosnących cen na codzienne użytkowanie elektryków. Udowadniają, że jazda autem elektrycznym pozostaje znacznie tańsza niż pojazdem spalinowym

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) szacuje, że podwyżki cen energii w domach mogą w przyszłym roku sięgnąć kilkudziesięciu procent. Mówimy więc o wzroście od setek do tysięcy złotych rocznie, w zależności od zużycia.

Według najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (2018 r.) średnie arytmetyczne roczne zużycie energii elektrycznej przez polskie gospodarstwa domowe wynosi 2375 kWh. Jest to nieco powyżej limitu 2000 kWh ustalonego przez ustawodawcę i zostanie objęte zamrożeniem cen w przyszłym roku, zgodnie z tarczą solidarności opracowaną przez rząd.

Co zrobić, by płacić mniej?

Jak ograniczyć straty związane z ładowaniem pojazdu elektrycznego i uwzględnić potrzebę oszczędności?

Specjaliści PowerOn zalecają przestrzeganie kilku zasad:


+ Nie ładuj samochodu ze zwykłego domowego gniazdka. W tym przypadku straty energii sięgają kilku procent, więc jest to nie tylko czasochłonne, ale również pochłania dużo energii. Ważne jest, aby zagwarantować jakość i prawidłowy przekrój przewodów elektrycznych.

+ Bezpieczne, wysokiej jakości urządzenie powinno służyć jako stacja ładująca. Szczególnie zimą ważne jest, aby proces ładowania rozpocząć natychmiast po zakończeniu jazdy, gdy akumulator jest jeszcze ciepły. Pozwala to uniknąć strat spowodowanych nagrzewaniem się akumulatora.

+ Korzystnym rozwiązaniem jest również możliwość skorzystania z taryfy dwustrefowej i ładowania pojazdu w tzw. godzinach pozaszczytowych, kiedy pojazd jest najtańszy. Większość dostępnych taryf dwustrefowych ma tańsze stawki za energię elektryczną w nocy (od 22:00 do 6:00) iw ciągu dnia (zwykle od 13:00 do 15:00).

Ładowanie auta w warunkach domowych

Zdaniem ekspertów z branży nowoczesne ładowarki typu wallbox idealnie sprawdzają się w domowych warunkach, ponieważ pozwalają zminimalizować straty w sieci. Ładowarki mają różne moce wyjściowe, przy czym najczęstsze warianty to 3,7 kW, 7,4 kW lub 11 kW.
Warto pamiętać, że im większa moc, tym szybciej samochód nie zawsze się naładuje. Aby określić prędkość ładowania, musisz znać pojemność swojego akumulatora, moc ładowarki pokładowej oraz wiedzieć, w które stacje ładowania warto zainwestować.
Ładowarki dużej mocy (większej niż 24 kW DC) nie są używane w warunkach domowych ze względu na okablowanie instalacji elektrycznej i ograniczenia maksymalnego podłączonego obciążenia. Przekroczenie tego narazi konsumenta na kary. Wybierając ładowarkę do samochodu elektrycznego, warto postawić na najnowsze urządzenia „z najwyższej półki”.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy