W weekend polskie elektrownie słoneczne ustanowiły nowy rekord produkcji energii. W niedzielne południe udział energii słonecznej w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju osiągnął niemal 50 procent. PSE był zmuszony zareagować, gdyż energii w systemie było za dużo, ale tym razem nie zmniejszył mocy elektrowni słonecznych.
Około 14 GW zainstalowanej mocy daje wyraźne efekty. W ostatni weekend krajowe elektrownie fotowoltaiczne po raz kolejny w tym roku pobiły rekord generacji.
W sobotnie południe pracowały z odnotowaną przez operatorów sieci mocą ponad 8,4 GW. Stanowiło to w tamtym momencie około 45 proc. mocy, z jaką pracowały wszystkie polskie elektrownie.
W niedzielę fotowoltaika poprawiła ten wynik, pracując po raz pierwszy w historii z mocą ponad 9 GW: o godz. 12.00 moc elektrowni słonecznych zarejestrowana przez operatora sieci przekroczyła 9,07 GW, zwiększając udział energii słonecznej w produkcji energii elektrycznej w Polsce do prawie 50%. W tym momencie elektrownie słoneczne zajmują pierwsze miejsce wśród źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Moc elektrowni opalanych węglem kamiennym wyniosła około 5 GW, a elektrowni opalanych węglem brunatnym 2,4 MW.
Decyzje PSE
Ze względu na wysoką produkcję energii fotowoltaicznej i niższe zapotrzebowanie w weekendy, polska sieć energetyczna podjęła działania mające na celu walkę z nadwyżkami energii. W ostatnich miesiącach polska sieć podjęła już działania takie jak odgórne redukcje mocy elektrowni fotowoltaicznych w słoneczne weekendy. Skala tych działań wyniosła łącznie kilka GW. Na początku tego miesiąca, w niedzielę 2 lipca, miało miejsce podobne wydarzenie. PSE nie podjęło jednak żadnych kroków w celu ograniczenia pracy elektrowni słonecznych w miniony weekend. Zamiast tego operator krajowej sieci energetycznej nakazał ograniczenie produkcji energii w kilku elektrowniach konwencjonalnych i zgodził się na eksport awaryjny. W ramach tzw. wymiany operatorów, w niedzielę w południe nasz kraj eksportował energię do Szwecji i Słowacji.
Fotowoltaika z rekompensatą
W związku z wcześniejszym zaniżaniem mocy elektrowni fotowoltaicznych PSE prowadzi obecnie postępowania mające na celu wypłatę rekompensat właścicielom instalacji PV, których dotknęły polecone przez operatora redukcje.
PSE potwierdza w najnowszym komunikacie, że właściciele elektrowni PV, których praca została odgórnie zredukowana w niedzielę 2 lipca, mogą starać się o rekompensaty na tych samych zasadach, jakie obowiązywały w przypadku redukcji w dniach 23 i 30 kwietnia br.
Aby otrzymać rekompensatę, konieczne jest złożenie wniosku do PSE. Właściciel elektrowni fotowoltaicznej powinien upoważnić spółkę Zarządca Rozliczeń SA do przekazania danych dotyczących systemów wsparcia obowiązujących w odniesieniu do wybranej instalacji PV – jeśli jest ona objęta systemem wsparcia.