Polska fotowoltaika na ósmym miejscu na świecie

24 lipca, 2023

W 2022 roku Polska osiągnęła postęp wśród dziesięciu największych rynków fotowoltaicznych na świecie pod względem zrealizowanych inwestycji w energetykę słoneczną. Jednakże dane za pierwsze miesiące 2023 roku sugerują, że utrzymanie wysokiej pozycji wśród liderów fotowoltaicznych może być wyzwaniem.

Według najnowszego raportu europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE), Polska zanotowała wzrost swojej pozycji wśród największych rynków fotowoltaicznych, ale globalnym liderem nadal pozostają Chiny.

Czołówka poza Europą

W 2022 roku przepaść między Chinami a innymi wiodącymi krajami znacząco się powiększyła. Chińczycy z sukcesem uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy 94,7 GW, w porównaniu do 54,9 GW w 2021 roku. Obecny rok zapowiada się jeszcze lepiej dla Chin pod względem nowego potencjału fotowoltaicznego, gdyż w pierwszych pięciu miesiącach zainstalowano elektrownie PV o mocy ponad 60 GW.

Na drugim miejscu zestawienia SolarPower Europe uplasowały się Stany Zjednoczone. W minionym roku wybudowano tam elektrownie fotowoltaiczne o mocy 21,9 GW, co było nieco mniej niż w poprzednim roku (23,4 GW).

Trzecie miejsce przypadło Indiom, które zwiększyły zainstalowaną moc swoich elektrowni fotowoltaicznych o 17,4 GW, czyli o 3,2 GW więcej niż rok wcześniej.

Na czwartym miejscu znalazła się Brazylia. Kraj ten powiększył moc fotowoltaiki o 10,9 GW, co stanowi o 5,4 GW lepszy wynik niż rok wcześniej.

Dopiero na piątym miejscu pojawił się pierwszy europejski rynek fotowoltaiczny, Hiszpania. Miała ona w ubiegłym roku uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 8,4 GW, co stanowi poprawę o 3,6 GW względem wcześniejszego roku.

Na szóstym miejscu znalazły się Niemcy z wynikiem 7,4 GW – lepszym o 1,4 GW od wyniku osiągniętego rok wcześniej (w tym roku Niemcy mają szansę przekroczyć 10 GW).

Siódma była Japonia, która w 2022 roku niemal powtórzyła wynik z 2021 roku, zainstalowano tam 6,5 GW, czyli o 0,1 GW więcej niż rok wcześniej.

Natomiast Polska zajęła ósme miejsce w zestawieniu SolarPower Europe. W ubiegłym roku w naszym kraju wybudowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy 4,5 GW, podczas gdy rok wcześniej moc elektrowni PV w Polsce wzrosła o 3,8 GW.

Tym sposobem wyprzedziliśmy dziewiątą Holandię (4,5 GW) oraz Australię, która zamknęła pierwszą dziesiątkę z wynikiem 4 GW. W zestawieniu za 2021 rok Australia była przed nami dzięki oddaniu do użytku elektrowni PV o mocy 6 GW.

W 2023 roku wypadniemy z pierwszej dziesiątki?

Czy Polska utrzyma pozycję w pierwszej dziesiątce największych rynków fotowoltaicznych na świecie w 2023 roku? Według danych na koniec kwietnia 2023 roku, zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 12,88 GW. W ciągu 12 miesięcy do kwietnia bieżącego roku, zainstalowano elektrownie PV o mocy 3,23 GW. Natomiast moc instalacji fotowoltaicznych należących do prosumentów wynosiła 9,47 GW, co oznacza wzrost o 1,92 GW w ciągu 12 miesięcy. Liczba właścicieli prosumentów systemów PV przekroczyła już 1,253 mln na koniec kwietnia.

W ciągu samego roku 2023, wynikiem pierwszych czterech miesięcy, moc zainstalowanych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o łączną moc 691,9 MW według danych Agencji Rynku Energii.

Jeśli podobny wynik utrzyma się przez pozostałe miesiące tego roku, to całościowy wzrost mocy polskiej fotowoltaiki wyniesie około 2 GW w 2023 roku. W takim przypadku, Polska wypadnie z grona 10 największych rynków fotowoltaicznych na świecie. Dodatkowo, istnieje prawdopodobieństwo, że spadniemy również z podium największych rynków fotowoltaicznych w Europie pod względem inwestycji zrealizowanych w 2023 roku.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy