Zasady wydawania certyfikatu instalatora OZE ulegną zmianie

17 lipca, 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmiany w wymaganiach dotyczących uzyskania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii, które są obecnie nadzorowane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Nowe zasady wydawania certyfikatów instalatora odnawialnych źródeł energii mogą wejść w życie jeszcze w tym roku. Ministerstwo pracuje nad modyfikacjami, które zostaną wprowadzone do ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Jednak przepisy zmieniające zasady wydawania certyfikatów dla instalatorów, takich jak systemy fotowoltaiczne czy pompy ciepła, nie będą uwzględnione w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE, którą zapowiada ministerstwo. Zgodnie z aktualnymi planami resortu klimatu, odpowiednie zapisy znajdą się w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Następnie przepisy dotyczące certyfikatów instalatorów zostaną włączone do ustawy o OZE przez tę nowelizację.

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym kwartale.

Certyfikat instalatora OZE – co się zmieni?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzasadnia potrzebę zmian w zasadach wydawania certyfikatów dla instalatorów odnawialnych źródeł energii.

W zapowiedzi zmian ministerstwo wskazuje, że obecne przepisy, wymagające dyplomu ukończenia studiów na kierunkach związanych z instalacjami OZE lub urządzeniami sanitarnymi, energetycznymi, elektroenergetycznymi, grzewczymi, chłodniczymi, cieplnymi oraz klimatyzacyjnymi, są niewystarczające do uzyskania certyfikatu instalatora OZE. Resort podkreśla konieczność wprowadzenia „bardziej praktycznych wymogów”.

Jakie zmiany planuje ministerstwo? Zamierza zrezygnować z możliwości uzyskania certyfikatu na podstawie dyplomu ukończenia studiów związanych z instalacjami OZE lub urządzeniami sanitarnymi, energetycznymi, elektroenergetycznymi, grzewczymi, chłodniczymi, cieplnymi i klimatyzacyjnymi.

Resort planuje zrezygnować z części wymogów zawartych w art. 136 ust. 3 pkt 1 ustawy o OZE. Proponuje, aby instalator musiał zdać egzamin sprawdzający jego umiejętności praktyczne i teoretyczne, bez potrzeby przedstawiania dodatkowej dokumentacji.

Wielu instalatorów nie przedłużyło certyfikatu

Aktualnie certyfikaty wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) mogą uzyskać instalatorzy zajmujący się mikroinstalacjami o mocy do 50 kW, a także małymi instalacjami OZE o mocy elektrycznej do 500 kW lub cieplnej do 600 kW.

Certyfikat ten potwierdza kwalifikacje do instalacji takich odnawialnych źródeł energii jak: kotły i piece na biomasę, systemy fotowoltaiczne, słoneczne systemy grzewcze, pompy ciepła oraz płytkie systemy geotermalne.

Obecnie w rejestrze UDT znajduje się niemal 9,5 tys. instalatorów różnych systemów OZE, jednak certyfikaty wielu z nich straciły już ważność.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy