Niemcy i Francuzi już nie ogrzeją się gazem

25 kwietnia, 2023

Koniec nowych kotłów gazowych w Niemczech; Baltica 2 kupuje turbiny od Siemensa; Gdzie mogą powstać małe reaktory; PE złagodził przepisy dla górniczego metanu; Wodór nad Morzem Północnym.

Niemiecka koalicja rządowa uzgodniła nowe regulacje dla systemów grzewczych. Od przyszłego roku w praktyce nie da się zbudować nowego budynku z ogrzewaniem gazowym, system grzewczy będzie musiał korzystać w co najmniej 65% z energii z OZE. Dozwolone będą systemy hybrydowe oraz zasilane wodorem, który z czasem będzie musiał być coraz bardziej zielony. Z regulacji zwolnione zostaną osoby w wieku powyżej 80 lat oraz beneficjenci pomocy społecznej. 

Niemiecki zakaz odbił się szerokim echem, tymczasem przepisy o normach emisji, praktycznie uniemożliwiające budowę wyłącznie gazowych zbiorowych systemów grzewczych obowiązują od ponad roku we Francji, a od 2025 obejmą także budownictwo indywidualne. Regulacje norm emisji z budynków są tak ostre, że w limitach mieszczą się co najwyżej instalacje hybrydowe pompa ciepła plus gaz.

PGE i Ørsted kupują turbiny dla offshore 

PGE i Ørsted kupiły 14 MW turbiny Siemens Gamesa dla planowanej farmy wiatrowej Baltica 2. Kontrakt obejmuje dostawę 107 turbin o łącznej mocy prawie 1,5 GW, serwis, gwarancję, części itd. Wartość to skrzętnie skrywana tajemnica, ale na pewno idzie w miliardy. Ponad 2 lata temu temu cenę 14 MW turbiny Siemensa Gamesy analitycy Rystada szacowali na ponad 12 mln dolarów, ale od tego czasu na pewno wszystko zdrożało, więc pewnie i 15 mln to nie za mało. A to oznacza, że wartość samych turbin to ponad 1,5 mld dolarów. Zgodnie z umową wszystkie turbiny mają być na miejscach do końca 2027 roku. 

Dla Siemensa Gamesy to pierwszy „twardy” kontrakt w polskim offshore, ale jeśli firmie udadzą się negocjacje z innymi odbiorcami, m.in. ze spółką Polenergia-Equinor, to zgarnie około połowy rynku w Polsce. 

Więcej prądu z Ukrainy

Operatorzy przesyłowi z obszaru synchronicznego kontynentalnej Europy uzgodnili podniesienie zdolności handlowych na połączeniach z Ukrainą i Mołdawią do 1050 MW. Obecne limity to 850 MW w kierunku Europy i 400 MW w kierunku Ukrainy. Ich podniesienie ma nastąpić po dalszym wzmocnieniu połączeń obszaru CEN z Ukrainą i Mołdawią, co planowane jest na maj. Być może chodzi o uruchomienie linii Chmielnicki-Rzeszów.

Europejscy operatorzy zasygnalizowali też dalsze podniesienie możliwości handlu, jednak bez podawania na razie dat i wielkości. 

Ukraiński rząd odblokował możliwość eksportu energii elektrycznej na początku kwietnia. Zakaz wprowadzono w październiku, po fali rosyjskich ataków na infrastrukturę elektroenergetyczną. Udało się ją jednak odbudować i chronić, a w efekcie w lutym i w marcu na Ukrainie nie było już ograniczeń w dostawach prądu.

Skorzystaj z formularza.
Rozpocznijmy współpracę!

Pomagamy w przeprowadzaniu specjalistycznych audytów, analiz dokumentacji, wspieramy Cię przy wyborze sprzedawcy, a także podejmujemy się działań na rzecz optymalizacji Twoich kosztów związanych z dystrybucją.

Formularz kontaktowy